Blíží se konec dekády. Co všechno se za posledních deset let změnilo?

Rozvoj elektroniky. Tablety, čtečky, chytré hodinky, větší obrazovky, chytré telefony i sluchátka. Auta poháněná baterií. Fake news, memy a gify. Ruští trollové a jednorožci. Streamovací služby, sdílené bydlení a cestování. Co všechno se změnilo v posledních deseti letech?
spojení lidí
 
V roce 2010 představil Steve Jobs první IPad. Facebook touto dobou dorazil s plnou silou do České republiky a zcela převzal vládu nad sociálními sítěmi. Chytrý telefon ještě před pár lety vlastnila jen menšina populace v Česku. Dnes je mají důchodci i malé děti. Pokud jste před devíti lety chtěli večer objednat jídlo domů, museli jste zvednout telefon, zavolat příslušné restauraci, osobně nadiktovat objednávku i svou adresu a teprve při předání za jídlo zaplatit.
Chytrý telefon
 
Dnes máme na toto všechno aplikace. Skrze chytré telefony během pár minut objednáte pizzu nebo čínu, zadáte svoji adresu, zaplatíte objednávku. Zeptáte se Siri, jaké bude zítra počasí, či kdo je Elon Musk. Požádáte chytré hodinky, aby vytočily číslo Vaší milované osoby – nemusíte již ani hledat a použít mobilní telefon. Na ten se průměrný Američan podívá 50x za den. Češi na tom nejsou o moc lépe.  
 
Toto desetiletí bylo nabito změnami v našem způsobu života, práce, trávení volného času i interakci s ostatními lidmi, včetně nejbližší rodiny a přátel. Technologie nám usnadňují každodenní život. Pomocí nich měníme sebe i okolní svět. Existují aplikace, které pomáhají lidem v problematických oblastech najít zdroje pitné vody, či bezpečný úkryt. Cena za toto vše je diskutabilní, a nedávný prudký rozvoj a zejména vzestup závislosti lidstva na technologiích zvedla také vlnu kritiky. Ani ti, co tak ostře volají po odpojení se od elektroniky a internetového světa však nemůžou popřít, že pokrok nelze zastavit, a tak se jen můžeme snažit vytěžit z něj co nejvíce.