Dnes je prakticky již pravidlem, že téměř na každé dostatečně velké zahradě najdeme bazén. Ovšem trendy se mění, a dnes se stávají stále více populárními také vířivky. Jedná se o bazény menších rozměrů, do kterých si lze pohodlně sednout, a kde voda pomocí mnoha malých trysek neustále cirkuluje.
Samozřejmě je jasné, že toto zařízení klasický bazén nenahradí. Proto často najdeme na pozemku jak jedno, tak druhé. Tomu napomáhá i to, že ve vířivkách obvykle koluje teplá voda. Často totiž mají o vlastní ohřívání vody.
Čím je ale tato rostoucí popularita způsobena? Především snížením ceny a zvýšením dostupnosti. Nyní už si ji může dovolit prakticky každý, a není omezena pouze pro ty nejbohatší. Díky tomu však lidé začínají i poznávat jejich úskalí.
Tím jedním je případná oprava vířivky. Co s ní, pokud se rozbije? U bazénů máme mnoho osvědčených postupů, jak si poradit s většinou poškození. Vířivka je ovšem na našem trhu teprve krátce. I proto se nám může zdát její údržba složitá.
Je pravda, že mechanismus je zde podstatně komplikovanější než u bazénu. Nemáme zde totiž pouze čerpadlo, ale také trysky, ohřívač a spoustu dalších částí, které se všechny mohou poškodit. A to je i důvod, proč se obvykle domácí oprava v tomto případě nedoporučuje.
Jistě, k poškození dojít může, ať už naší chybou či konstrukční vadou nebo prostou únavou materiálu. Pokud však nemáme dostatečné zkušenosti a znalosti, neměli bychom se v takovém případě do opravy pouštět sami, zvláště pokud je ještě v záruce.
Ale i v případě, že záruka již vypršela, se vyplatí zavolat odborníka, a nechat si vypracovat alespoň přibližné náklady na opravu, abychom viděli, zda nebude výhodnější koupit novou. Domácími opravami bychom totiž mohli nadělat více škody než užitku, a celou situaci zhoršit. A to rozhodně není ideální situace.