Počítačový svět

I když se s tímto tématem člověk třeba v praxi nesetkává nějak často, nevyhne se počítačům všeobecně. Jsou totiž všude. I v marketu řídí pokladny procesor, což je základ počítače. A když je to řízeno procesorem… Mezi klasiku se může vzít také notebook, laptop a klidně i mobil. To je v podstatě také takový mini počítač. Ve všech těchto věcech je srdce, totiž právě již výše zmíněný procesor. Těch je na světě hodně, ale dva nejzákladnější jsou v současnosti Intel a Ryzen. Pokud bychom si chtěli celou věc ujasnit a upřesnit, museli bychom mluvit o centrální procesorové jednotce, nebo o mikroprocesoru, protože je mezi tím rozdíl. My však pro své potřeby použijeme název procesor jako takový všeobecný a víme o čem hovoříme.  

procesor

Nejdůležitější vlastností tohoto počítačového prvku je jeho rychlost. Ta udává cenu a prodává. Určuje se v taktech, ale i jiných ukazatelích. Pro běžnou potřebu však takty postačí. Běžně se používá označení v gigahertzech. V podstatě to znamená, že kolik operací za sekundu procesor zvládne, tolik taktů neboli hertzů se na něj napíše. Obrazně. Dále to již nemá smyslu rozebírat, protože bychom si museli upřesnit výrazy jako pipelining, superskalarita a spoustu dalších termínů, které si laik ani nezapamatuje. Samozřejmě, že dnes v moderní době mají na rychlost vliv další věci. Ale to už bychom skutečně zajeli příliš hluboko.  

vnitřek počítače

Na dotaz, který je lepší, zda Intel nebo Ryzen je odpověď nejasná. Jedni zastávají ten první a druzí nedají dopustit na ten následující. Každý má své výhody a své nevýhody. Je to stejné jako u automobilu. Každý řidič a majitel vozidla preferuje jen to své. Takže je nejlépe volit ten, který lépe vyhovuje. Pokud to nevíte, stačí se otázat v prověřených prodejnách a tam vám jistě fundovaně poradí.  

Vybrat si počítač není jen vybrat procesor a obráceně. Je to taková malá věda