Skoro všechny naše pohoří jsou protkány nejen hustou sítí turistických stezek, ale i červenou značkou procházející po hlavních hřebenech. Ne jinak je tomu v Beskydech.
Východní pohoří, táhnoucí se po hranici se Slovenskem, je krásným pohořím, s nenáročnými stoupáními, hustými lesy a divokou přírodou. Ve kterých jiných horách v České republice máte alespoň teoretickou šanci na setkání s divokými šelmami jako třeba s rysem, vlčí smečkou, nebo dokonce s medvědem? Přítomnost těchto velkých šelem řadí Beskydy na čelo oblastí s nejdrsnější divočinou.
No, upřímně, můžete být v klidu. Tato zvířata jsou naštěstí tak moc chytrá, že se lidí straní a setkání s nimi je opravdu na úrovni naprosté náhody.
Beskydy a na ně navazující pohoří jako Javorníky a Bílé Karpaty, mají obrovskou výhodu. Můžete je přejít prakticky na lehko. Nemusíte s sebou tahat těžké vybavení nutné pro bivakování v přírodě, protože můžete jít způsobem od chaty k chatě. A to je výzva, nebo ne?
Při postupu od severu k jihu, můžete dokonce zvolit variantu, kdy půjdete od trojmezí k trojmezí. Pokud ale chcete projít pouze hřeben Beskyd, začněte v Mostech u Jablůnkova. Když se vydrápete asi po hodině pochodu na hřeben, můžete přespat na chatě Skalka, nebo na, asi kilometr vzdálené Kamenné chatě. Obě tyto chaty mají bohatou historii, ostatně jako všechny chaty na hřebeni Beskyd.
Tyto chaty jsou ideální pro toho, kdo na hřeben nastupuje odpoledne. Hned má cíl na přespání.
Když se vydají dále po hřebeni, v pohodě dojdou další den na Bílý kříž. Tak lze rovněž přespat. Další chata Doroťanka je vzdálená dalších 8 km. O kousek dál najdete nocleh na Konečné, pak na Kmínku, Masarykově chatě, nebo na Bumbálce. Tady hlavní hřeben Moravskoslezských Beskyd v podstatě končí. Dál vede odnož Vsetínských Beskyd, nebo po hranici přecházejí Beskydy do masivu Javorníků.