Tato jemná rostlina s fialovými kvítky je ozdobou každé luční paseky. Vidět ji můžeme i na rozlehlých lánech, protože má mnoho výživných látek, které jsou žádané pro dobrou laktaci hospodářských zvířat. Ale nejen zvířata dokážou vlastnosti této skromné léčivky využít. A lidstvo si ji všimlo už ve starověku, kdy byla jednou ze základních bylin v léčitelství.
Léčivou tolici vojtěšku můžeme využít hned několika způsoby:
• Šťáva ze zelených lodyh je výborným regulátorem hladiny cukru v krvi, zlepšuje krevní oběh, brání kornatění cév, snižuje hladinu škodlivého cholesterolu. Obsahuje vápník, hořčík, mangan, železo, zinek, měď draslík, křemík, fluor, vitamíny B2, B12, C, A, K. Obsahuje i látky, které pomáhají snadno vstřebávat bílkoviny.
Pro příjemnou konzumaci se podává smíchaná se šťávou z mrkve a červené řepy.
• Prášek z vojtěšky je sice méně účinná varianta, ale zase je k dispozici po celý rok. Vyrábí se z usušené kvetoucí natě rozdrcením. Užívá se po kávových lžičkách několikrát denně.
• Chutnou a zdravou variantou jsou klíčky z vojtěšky. Malé množství semínek se nechá naklíčit a konzumuje jako přísada v zeleninovém salátu, zajímavá příchuť do pomazánek, ozdoba na chlebíčky a tousty, příloha k bramborám. Pro snadné naklíčení semen se používá miska vyrobená za tímto účelem. Tento způsob konzumace je velice oblíbený u příznivců makrobiotické stravy, u vegetariánů i veganů.
Ale i pro člověka, který má konzervativní přístup ke stravě a drží se klasického způsobu stravování, může být zařazení naklíčených semínek vojtěšky do jídelníčku nečekaným pomocníkem při zdravotních obtížích. Doporučuje se v boji s infekcí, pomáhá při hojení oděrek, vředů a otevřených ran. Pomáhá při léčbě močových cest a močového měchýře. Prospívá lidem nemocným angínou pectoris a lidem s poškozenými věnčitými tepnami srdce.